جراحی ژنیکوماستی چیست ؟

جراحی ژنیکوماستی یا درمان بزرگی سینه آقایان

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی بیماری سینه ها غیر توسعه یافته یا بزرگ شده در آقایان است که در هر سنی نیز ممکن اس رخ دهد. این عارضه می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، وراثت، چاقی و یا استفاده از برخی از داروهای خاص باشد.
ژنیکوماستی می توان باعث ایجاد حس ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس در آقایان شود. برخی از آقایان ممکن است به سادگی از ایجاد روابط اجتماعی و عاطفی جلوگیری نمایند.

در واقع ژنیکوماستی بزرگ شدن خوش خیم سینه مردانه با بافت سفت است که به صورت متحدالمرکز فراتر از نوک پستان گسترش می یابد. از نظر بافت شناسی، ژنیکوماستی تکثیر خوش خیم مجاری پستان و هیپرپلازی اپیتلیال مجرای همراه با مقادیر مختلف التهاب، ادم، استروما و فیبروز است. بزرگ شدن سینه مردان که به طور کامل به دلیل بافت چربی است، سودوژنیکوماستی نامیده می شود.

چه چیزی باعث ژنیکوماستی می شود؟

در نوزادان، ژنیکوماستی توسط استروژن و انتقال آن از مادر ایجاد می شود. رشد سینه در نوزادان پسر شایع و تا 6 ماهگی به تدریج از بین می‌ روند، اما در برخی از نوزادان عمر طولانی ‌تری دارند. در پسران نابالغ، جوانه های سینه در دوران بلوغ شایع است و ممکن است تا 2 سال دوام بیاورند، اما در سال اول از بین می روند. ژنیکوماستی همچنین می تواند توسط یک تومور تولید کننده استروژن ایجاد شود.

در پسران نوجوان، ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. ژنیکوماستی در بسیاری از پسران در دوران بلوغ اولیه تا اواسط بلوغ رخ می دهد. معمولا بین 6 ماه تا 2 سال از بین می رود.

در مردان بالغ، ژنیکوماستی معمولاً به دلیل بیماری دیگری مانند سرطان کبد یا ریه، سیروز کبدی، تیروئید پرکار، یا مشکلات هورمونی مانند سرطان غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی یا بیضه ایجاد می شود. مصرف الکل، ماری جوانا، مت آمفتامین و هروئین نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود. در مردان مسن تر، ژنیکوماستی می تواند به دلیل تغییر در سطح هورمون ایجاد شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.