پیکرتراشی

لیپوساکشن و جراحی شکم

چربی‌کشی یا لیپوساکشن ( Liposuction )|کشیدن چربی زیر پوست

جراحی شکم و پهلو که در تمامی اعصار و جوامع متناسب بودن اندام و ظاهر فیزیکی بدن دغدغه ذهنی افراد بشر بوده است.

آگاهی مردم جوامع مدرن امروزی از تاثیر چاقی و تجمع بیش از حد چربی بر روی سلامت انسان و نیز بر روی فعالیتهای روزمره او باعث شده که این دغدغه ذهنی از هر زمان بیشتر شود. چاقی عمومی و موضعی هر دو تاثیر سوء قابل توجهی بر روی سلامت روحی و جسمی انسان دارد.تصویر ایده آل انسان مدرن از تنه و اندام خود تصویری مناسب و عاری از چاقی های موضعی و عمومی است. روش های متعدد نیز برای نیل به اندامی متناسب و وزنی ایده آل ابداع شده است که هر یک کاربرد مخصوص خود رادارند.

غالبا افراد اشکالی در سوخت و ساز و یا جذب و دفع غذا دارند که باعث میشود انرژی دریافتیشان از طریق غذا در بدن صرف سوخت و ساز نشده و در عوض به صورت چربی زیر جلدی ذخیره شود و یا باعث بزرگ شدن غیر طبیعی احشاء شکم شود . این بیماران بهتر است از ابتدای دوران نوجوانی به انجام ورزش مرتب و خودداری از مصرف کالری بیش از حد، از ازدیاد وزن خود جلوگیری کنند. در افراد با گذشت سن و کاهش میزان سوخت و ساز بدن در دوران میانسالی انرژی دریافتی به صورت چربی ذخیره می شود. پرخوری و کم فعالیتی این حالت را تشدید می کند. در مردان غالبا چربی در ناحیه شکم و مخصوصا داخل شکم ذخیره می شود و یا علت چاقی بزرگ بودن احشاء داخل شکمی است و در خانم ها چربی غالبا در اطراف لگن و ران ها تجمع می یابد و چاقی آنها زیر پوستی است. هر چاقی اعم از موضعی ،زیر جلدی یا داخلی شکمی درمان مربوط به خود را دارد که لیپوساکشن و جراحی های تناسب اندام یکی از روشهایی است که درباره موارد علمی و اصولی کاربرد آنها در متن ذیل توضیح داده می شود.

چربی‌کشی یا لیپوساکشن ( Liposuction )|کشیدن چربی زیر پوست| چربی‌تراشی ( liposculpture ) | چربی‌پیرایی ( lipoplasty )

لیپوساکشن یا کشیدن چربی از زیر پوست با لوله های متصل به دستگاه های مکنده یکی از روش های درمانی است که مزایا و محدودیت های خود را دارد.تجمع چربی زیر جلدی در بعضی نواحی بدن مثلا در قسمت تحتانی شکم در مردان ، قسمتهای خارجی ران در خانم ها ودر جلوی گردن (غبغبه) در هر دو جنس به رژیم های غذایی معمولی و فعالیتهای ورزشی پاسخ نمی دهند و غالبا جنبه ژنتیکی دارد ، از این رو درمان آنها لیپوساکشن است .لیپوساکشن فقط بر روی چربی های زیر جلدی موثر است . در بیمارانی که چاقی داخل شکمی ،بخش یا تمامی چاقی آن ها را سبب شده لیپوساکشن مناسب نیست برای اینکه بدانید چاقی شما داخل شکمی است یا زیر جلدی است پوست خود را بین انگشتان شصت و سبابه خود فشار دهید . در صورتیکه ضخامت بافت بدست آمده بیش از 3 سانتی متر باشد چاقی شکم شما زیر جلدی است . در صورتیکه تمایل به انجام لیپوساکشن ندارید، سعی کنید که از رژیم های شدید غذایی و فعالیت های ورزشی بیش از حد سنگین دوری کنید و ای برنامه ریزی کاهش وزن را در زمان طولانی و با ورزش ها و رژیمهای متعادل انجام دهید.ورزش ها و رژیم های سنگین هر چند فورا چربی های زیر جلدی را از بین می برند اما پوست ناحیه چاق و نیز پوست صورت را چروکیده و شل می کند.اگر چاقی زیر پوستی شما به رژیم و برنامه ورزشی جواب نمی دهدبه لیپوساکشن متوصل شوید.در خانم هایی که به دنبال حاملگی های متعدد پوست شکمشان چروکیده و افتاده است یا بعد از کاهش وزن ناگهانی به دنبال ورزشها و رژیم های شدید پوست شکم ، ران و بازویشان افتاده است ، نباید پیشنهاد لیپوساکشن داده شود زیرا پوست آنها شل و آویزان می شود. انجام لیپوساکشن نواحی وسیع بدن در یک جلسه که متاسفانه به عنوان یک باور غلط کاهش وزن در جامعه شکل گرفته بیهوده و گاهی خطرناک است.در چاقی های عمومی بدن غالبا چربی زیر جلد نقش کمی در اضافه وزن و بالا بودن سایز بیمار ایفا می کند و بیمار بعد از انجام لیپوساکشن غالبا از نتیجه عمل ناراضی است. برای این بیماران برنامه های اصولی رژیم درمانی و ورزش بهترین راه لاغری است.درمواردچاقیهای مرضی(وزن بیش از 150 کیلوگرم یا اندکس چاقی بیش از 40 کیلوگرم) روش های جراحی شکم مثل کوچک کردن معده و بای پس روده هرچند بی عارضه نیست اما تنها راه نجات بیمار از ابتلا به انواع بیماری و انزوای اجتماعی و مرگ زودرس است. لیپوساکشن مانند هر عمل جراحی دیگری بدون خطر نیست اما اگر به صورت محدود در مدت زمان کوتاه و در مراکز درمانی ،مجهز به امکانات مراقبتهای ویژه انجام شود ، خطر آن از بسیاری از اعمال جراحی کمتر است. متدهای مختلف و تکنولوژی های متنوع لیپوساکشن تفاوت چندانی از نظر نتیجه عمل ندارد و آنچه اهمیت بیشتری دارد رعایت اصول صحیح توسط انجام دهنده آن مانند جلوگیری از آسیب رساندن به پوست ، استفاده از کانولهای باریک و دقت در یکنواختی انجام ساکشن است.

 

مولیپکتومی یا برداشتن همزمان پوست و چربی در جراحی شکم :

 

در این روش با برش جراحی ، پوست و چربی اضافی برداشته می شود و در ناحیه شکم عضلات شل نیز به صورت پلیسه تودوزی می شود.اگر پوست شما شل و چروکیده است نه هیچ ورزشی آن را سفت می کند و نه هیچ گونه دارو یا رژیم غذایی. ساکشن هم آن را بدتر میکند. روشهایی از قبیل کمربند یا گن های لاغری هیچ مبنای اصولی علمی ندارند و تاثیر آنها روی چربی زیرجلدی نیز از نظر علمی ثابت نشده است و در صورت تاثیر ، بسیار جزئی و موقتی است.

بهترین کاندیداهای مولیپکتومی در جراحی شکم عبارتند از:

زنانی که شکم آنها بر اثر چند زایمان شل و افتاده است و در نمای نیمرخ برجستگی شکم آنها رو به پایین است و نه رو به جلو.

افرادی که بعداز رژیمهای سنگین فعالیتهای ورزشی شدید و یا اعمال جراحی کوچک کردن معده یا روده ، پوست شکم ،بازوها و ران و لگن آنها شل و افتاده شده است.

 

و بیمارانی که علت بزرگی شکم آنها شلی جدار شکم است ، در صورتی که پوست و چربی اضافی داشته باشند کاندید در مولیپکتومی هستند . در غیر این صورت عضلات شل را می توان با ورزشهای مناسب تقویت کرد.

جراحی زیبایی سینه و شکم | جراحی زیبایی سینه | لیپوماتیک | پروتز سینه

جراحی زیبایی شکم | ابدومینوپلاستی | تامی تاک

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی

برترین جراح زیبایی شکم

 

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی یا تامی تاک همگی جزو جراحی های زیبایی شکم  قرار دارند. در این جراحی پوست های شل و اضافه برداشته و ماهیچه های شکمی سفت می شود و بخیه های جدیدی زده می شود. هدف از این جراحی برداشتن پوست های اضافی شکم است که با ورزش نمی توان این پوست ها را از بین برد. برای مثال بعد از کاهش وزن شدید یا بعد از بارداری این جراحی بسیار کاربردی است.
جراحی ابدومینوپلاستی راهی سریع برای کاهش وزن نیست. این جراحی جزو جراحی های پلاستیک و زیبایی است. این جراحی هزینه های قابل توجه و ریسک ها و خطراتی دارد و قبل از اینکه درباره این موارد اطلاعات لازم را کسب کنید برای این جراحی اقدام نکنید.

 

 

انجام جراحی ابدومینوپلاستی و روش های آن

دو نوع جراحی تامی تاک وجود دارد که معمولاً هر دو روش با بیهوشی کامل انجام می گیرند.

تامی تاک جزئی

در این روش موارد زیر انجام می گیرد:
– ایجاد برشی بزرگ در زیر شکم
– جدا کردن پوست از دیواره شکمی در زیر ناف
– برداشتن چربی های اضافی
– بریدن پوست اضافی
– بخیه زدن پوست های باقی مانده و بستن ناحیه جراحی

تامی تاک کلی

جراحی تامی تاک کلی به این صورت انجام می گیرد:
– ایجاد برشی بزرگ در زیر شکم از یک سمت لگن به سمت دیگر، درست در بالای ناحیه شرمگاه
– ایجاد برشی دیگر برای جدا کردن پوست شکم از ماهیچه های زیرین
– جدا کردن پوست از دیواره شکمی
– تنظیم کردن ماهیچه های شکمی
– برداشتن چربی ها و پوست های اضافی
– بریدن حفره ای در روی شکم و بخیه زدن از پشت برای ایجاد ناف
– بخیه زدن نهایی و فیکس کردن شکم در موقعیت جدید

این جراحی بین 2 تا 5 ساعت زمان می برد. بیشتر بیماران برای چند شب در بیمارستان بستری می شوند. این جراحی می تواند درد نسبتاً شدیدی داشته باشد ولی از مسکن برای کنترل درد استفاده می شود. پانسمان بر روی ناحیه بخیه قرار می گیرد و پوشیدن کرست هایی مخصوص بعد از جراحی بر روی شکم ضروری است. شلوار های مخصوصی برای بعد از جراحی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. وجود یک همراه برای شب اول بعد از جراحی واجب است.

 

دوران نقاهت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

نیاز است که 4 تا 6 هفته بعد از جراحی از کار کردن و تمامی فعالیت های ورزشی خودداری شود. برای چندین هفته فرد قادر به رانندگی کردن نیست.حدوداً شش هفته زمان می برد تا دوران نقاهت کامل شود. همچنین هفته های زیادی برای دیدن نتیجه نهایی جراحی مورد نیاز است.
پوشیدن کرست مخصوص برای بعد از جراحی می تواند به ترمیم پوست کمک کند و تورم را کاهش دهد. به طور کلی برای چند هفته نباید فشار زیادی به بدن وارد شود و حتی هنگام خوابیدن بهتر است که زانوها خم باشند. به هیچ عنوان نباید فشاری به بخیه ها وارد شود. بعد از یک تا دو هفته زخم ها توسط پزشک بررسی می شوند. در هفته ششم دیگر نیازی به پوشیدن کرست نیست و فرد می تواند به بسیاری از فعالیت های روزمره باز گردد.